Ergenlik periyodunda kimlik gelişimine dair bilinmesi gerekenler

ergenlik-periyodunda-kimlik-gelisimine-dair-bilinmesi-gerekenler-nUk2Ne7p.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Ebeveynlerin çocuklarını büyütürken en çok zorlandıkları devirlerden birinin ergenlik olduğunu kaydeden Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “Ergenlik, çocukluk ve yetişkinlik ortasında yaşanan devirdir. Bu devirde çocuk fizikî, zihinsel, duygusal ve toplumsal birçok değişim, gelişim yaşar. Evvel vücudundaki süratli değişime ahenk sağlamaya çalışır. Hislerini ağır yaşar ve ani çıkışlarını denetim etmekte zorlanır. Başı karışıktır. Odaklanmada zorlanır. Çocuk üzere düşünmek ile bir yetişkin fikir yapısına sahip olmak ortasında masraf gelir. Akranlarıyla birlikte olmaktan zevk alır. Heyecan ve yenilik arar” diye konuştu.

Kimlik duygusu ergenlikte gelişiyor, vakit tanıyın

Bireyin ergenlik sürecinde kimlik duygusu geliştirmeye başladığını kaydeden Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “Artık anne ve babasından başka, kendine has özellikleri olan bir birey olması gerekmektedir. Bu nedenle bu devirde anne ve babayla çatışmalar yaşanması olağandır. Erişkinler için bazen tahammül etmesi sıkıntı olsa da ergenlerin ani çıkışlarına alınganlık göstermemek, sakinleşmeleri için onlara vakit vermek; bu cins vakitlerde onları yargılamadan, onlara kızmadan onların kişiselliklerine hürmet duyarak onlarla sohbetler etmek, bu devri daha az çatışmayla atlatmaya yardımcı olacaktır” dedi.

Ergenlik periyodunda anne-babalar neler yapmalı?

Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, ergenlerin bu devirde bedenindeki ve beynindeki süratli değişime ayak uydurmaya çalıştığına dikkat çekti. Gökten, “Ergenler kendi içlerinde yaşadıkları değişimle uğraşırken, dışarıdan apansız parlayan, yetişkinlerin zorluklarını hiç anlamayan ya da hafife alan, bencil yalnızca kendini düşünen başı karışık aklı fikri eğlenmek ya da heyecan verici aktiviteler yapmakta olan ve daima anne-babalarıyla çatışan bireyler olarak görülür. Hâlbuki ergen, bedenindeki ve beynindeki süratli değişime ayak uydurmak için uğraşıyor” sözlerini kullandı.

Sakin kalmanın yolu öğretilsin’

Bu devirde ebeveynlerin yaklaşımının değerli olduğunu kaydeden Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “Onlara kendilerini sakinleştirmenin yollarını öğretmek, vazifelerini organize edebilmeleri için ajanda ya da not defteri kullanımını teşvik etmek, yapmaları gerekeni söylerken kolay ve tekli yönergeler kullanmak bu devirdeki zorluklarını yönetmelerine yardımcı olur” tavsiyesinde bulundu. 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

TATLI HABERLER ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin